top of page
korken.jpg

Korok a životné prostredie

Korok, najlepší produkt z lesa korkového duba, je surový rastlinný materiál s výnimočnými environmentálnymi vlastnosťami: je to obnoviteľný, recyklovateľný, netoxický a trvanlivý zdroj a je vynikajúcim fixátorom CO2 s vynikajúcimi fyzikálnymi a mechanickými vlastnosťami.

 

Korkový dub, považovaný za súčasť portugalského národného dedičstva, je v Portugalsku po stáročia právne chránený. Je zakázané ich rúbať a existujú stimuly na ich pestovanie a využívanie na vytváranie zoskupení sociálno-ekonomických aktivít v regiónoch, kde sa pestujú .

 

Životnosť odstraňovania kôry z korkového duba je 150 až 200 rokov, čo zodpovedá 13 a 18 extrakciám. Schopnosť dubu regenerovať sa je obrovská aj bez nás-chemických herbicídov, hnojív či závlah. Na konci deviatich rokov sa kôra znovu zrodí a korok sa čoskoro opäť zbiera starostlivým ručným procesom, čím sa poškodí korkový dub alebo životné prostredie.

Napíšte nám

Dziękujemy za przesłanie!

Portugalsko je najväčším svetovým producentom korku

Portugalsko je najväčším svetovým producentom korku a najväčším dovozcom korku, ktorý sa spracováva a následne prenáša ako konečný spotrebný produkt. Jedna z najnovších správ o súčasnom trhu s korkovými výrobkami, ktorú v roku 2009 zverejnila Portugalská asociácia korku, dospela k záveru: Portugalsko sa podieľa na transakciách, ktoré predstavujú približne 67 % svetového objemu vývozu, čo z neho robí svetového lídra vo výrobe a spracovaní. korku, ako aj na vývoz súvisiaci s korkom.

 

Na svetovej úrovni produkcie pochádza 52,5 percenta korku z Portugalska (viac ako 150 000 ton ročne z celkových 300 000 ton ročne). V roku 2007 dosiahol dovoz 131 miliónov eur a 63 tisíc ton. Hlavným cieľovým sektorom pre korkové produkty je vinársky priemysel (korkové zátky), ktorý spotrebuje 69 % celkovej produkcie, nasleduje stavebníctvo (dlažby, izolácie, podlahy, koberce) s 13 %. Hlavnými destináciami portugalskej produkcie sú veľmi náročné spotrebiteľské trhy ako USA a krajiny EÚ, čiastočne najmä Francúzsko a Španielsko.

 

Hlavným vývozným artiklom sú sústruhy Ural a aglomerované sústruhy so silnou konkurenciou medzi rôznymi výrobkami na rovnaký účel. Približne 90 percent korku sa spracováva doma a je určený pre medzinárodný trh. Ide o dôležitý zdroj príjmov pre Portugalsko, ktorý v roku 2007 vzrástol na 853,8 milióna eur, čo zodpovedá 159 000 tonám vyvezených produktov. Hlavná krajina konzumujúca prírodný korok. Ďalšími stopérmi sú Francúzsko v hodnote 120 miliónov eur cez USA so 76 miliónmi eur. Francúzsko tiež vedie podvod so zátkami zo šampanského s 29 miliónmi eur, pričom na druhom mieste sú USA s 15 miliónmi eur.

Cyklický potenciál korku je stále obrovský, ak vezmeme do úvahy, že viac ako 70 % spotreby korku ide do korkovej zátky na trhu a existuje len málo izolovaných recyklačných programov na opätovné získanie tohto materiálu.

Napriek tomu, že Portugalsko je hlavným výrobcom a vývozcom korku na svete

Napriek tomu, že Portugalsko je hlavným výrobcom a vývozcom korku na svete, nemá dlhú históriu výskumu a vývoja v oblasti korku. K prvému rozvoju v oblasti priemyselného výskumu (za účasti okrem iného aj priemyselného tajomstva) došlo od konca 70. rokov až po vstupe Portugalska do Európskej únie. Výskum a vývoj v oblasti korkových technológií a nových materiálov sa stal dôležitejším. V posledných desaťročiach portugalský korkový priemysel značne investoval do výskumu a vývoja, pričom medzi rokmi 2000 a 2002 bolo zaregistrovaných viac patentov ako v predchádzajúcich 10 rokoch. Okrem toho niektoré z najpokročilejších korkových spoločností vykonali rozsiahle výskumné a vývojové aktivity, aj keď je potrebné poznamenať, že zatiaľ nebola vypracovaná žiadna štúdia o inovačnom potenciáli dizajnu v sektore korku.

Fashiontamtam_DIY_Pinnwand_gestalten_Arbeitszimmer._9.jpg

Kompozitný kaučukový aglomerát 

Kompozitný kaučukový aglomerát je typ korkového aglomerátu, ktorý sa môže formulovať rôznymi spôsobmi a vyrába sa zmiešaním a aglomerovaním korkových granúl s prírodným alebo syntetickým kaučukom (vo forme prášku alebo jemných častíc) a ďalšími faktormi (vulkanizačné činidlá, antioxidanty, polymerizácia urýchľovače, farbivá) . Homogenizujú sa, lisujú a zahrievajú v rotačných valcových miešačkách.

 

Nakoniec sa zmes valcuje, kým sa nedosiahne homogénna hmota, ktorá sa potom rozreže na dosky a umiestni do foriem, stlačí a spracuje podobne ako pri kompozitnej aglomerácii - vstrekovaním syntetických alebo prírodných živíc, čím sa vyrábajú bloky, ktoré sa neskôr režú na požadované veľkosť.

 

Gumová zátka môže mať hustotu v rozsahu 250 až 950 kg/m³. Spája v sebe stlačiteľnosť a pružnosť korku, odolnosť voči olejom a plynom a pružnosť gumy, produkt, ktorý poskytuje vynikajúcu znášanlivosť tekutín, minimálne skreslenie kompresiou, redukciu vibrácií a vynikajúcu regeneračnú schopnosť. Niektoré sa používajú na tesnenia a podlahy.

bottom of page